Kirjutamisega meel selgemaks
Vahest leiame oma igapäeva elus, et mõtted on korralikult tuurid ülesse võtnud ja lõputu lugude rägastik pommitab meid vahet pidamata. Võib olla püüame vaigistada neid lõputuid lugusid ja mõtteid mingisuguse sõltuvustegevusega või paremal juhul tegutsemisega.
Siin artiklis pakun välja aga ühe kirjutamise praktika, mis aitab meeles oleva välja laadida. Selle praktika käigus võib saada selgust ja mõistmist selles, mis meil peas siis tegelikult keerleb, nii agressiivselt tähelepanu nõuab ja meid segab.
2022 aasta kevadel käisin Alar Ojastu “Positiivsuse Dividendid” koolitusel, kus ta jagas muude teemade kõrval ka mitmeid tööriistu, mis olla aidanud temal oma elu paremaks muuta. Seal jagas Alar ka Morning Pages kirjutamise praktikat. Kuna Morning Pages on pärsi sarnane sellele, mida ise olen teinud ja vahest soovitanud, siis jagan seda harjutust ka sinuga siin.
Morning Pages ehk Hommiku Lehed on kirjutamise praktika, mis aitab laadida välja kõik, mis häirib. On see siis lõputu mõtete rägastik peas või raskuse tunne kehas. See on kui kirjutamise meditatsioon. Originaalis käsitletakse Morning Pages harjutust kui hommiku praktikat, siit ka nimetus harjutusele. Mõte on kohe peale ärkamist kirjutama hakata. Pärast ärkamist on aju veel pool unes ja nn kaitsemehhanismid ja filtrid pole täielikult käivitunud. Ehk, saab vabamalt ja puhtamalt selle info kätte, mis meil alateadvuses ja peas liigub.
Ma ise sellele kirjutamise harjutusele hommiku limiiti peale ei paneks. Põhimõtteliselt võib seda kirjutamist teha igal ajal kui tunned, et mõtted või ärevus on peas/kehas kuskile kinni ketrama jäänud, ega lase keskenduda muule.
Harjutuse käigus võid kirjutada kõigest, mis hetkel toimub nii mõtetes kui kehas. Piiranguid, mida võib või ei või kirjutada siin ei ole.
Kuidas kirjutamise harjutus käib?
Niisiis, mil iganes tunned, et meel täitub rahutuks tegevate mõtetega (või olemine läheb pingeliseks) siis:
Võta 2-3 tk A4 paberit ja hakka kirjutama. Kirjuta kõike, mida tunned kehas ja mis mõtted peas liiguvad. Kirjuta ilma filtrita – toorelt nii nagu tunned ja mõtled tegelikult. Hädalda, kui on vaja, ropenda, sõima, kurda, arutle, haletse, kui see on see, mis peas toimub. Kirjuta ilma igasuguse tsensuurita, ausalt ja ehedalt. Kirjelda mida, kus oma kehas ja kuidas tunned, ning kuidas see tunne mõjutab su mõtteid. Kui vahele tulevad mingid muud suvalised mõtted või miskit meenub siis võid kirjutada ka selle sinna vahele. Vahepeal võivad mõtted rändama minna, siis kirjuta ja rända mõtetega kaasa. Selles mõttes pole siin kirjutamisel mingid reegleid. Lase oma mõtetel olla giidid ning lihtsalt märgi need ülesse. Ja kirjuta vähemalt seni kuni oled kolm A4 lehekülge täis kirjutanud.
Sa ei kirjuta seda teksti kellelegile näitamiseks ja eriti soovitav on seda üle mitte lugeda. Vähemalt ära tee seda kohe.
Kogu harjutuse mõte seisneb selles, et me kirjutamisega laeme endast välja kõik, mis sellel hetkel meis toimub või on kinni jäänud. Laeme välja, teeme nähtavaks ja selgeks. Kirjutamisega anname mõtetele ning tunnetele kuju ja struktuuri. Selliselt võib tulla pinnale nii mõnigi taipamine, sügavam arusaamine või lahendus. Kirjutamise läbi meie mõtted selginevad ja kogu meie keha süsteemil tekib võimalus rahuneda, sest tekib sisemisse segadusse kord. See aga loob ruumi loomingulisusele ja flow’le. Selliselt autentselt kirjutades muutume ka endaga ausamaks ja oleme paremas ühenduses oma keskmega ja tõega.
Kas ma pean tõesti ainult käsitsi kirjutama?
Üldiselt on vastus jah. Käsitsi kirjutamisel on mitu eelist arvutisse kirjutamise ees.
Esiteks, väidetavalt käsitsi kirjutades saame parema ühenduse ise endaga. Arvutisse kirjutamine on rohkem emotsioonitu tegevus ja seega ei saa me päris hästi ühendust kõigega, mis meie sees toimub.
Teiseks, käsitsi kirjutamine on aeglasem kui arvutiga kirjtamine. Jah, meie mõtted lendavad siin kiiremini kui kirjutada jõuame aga selles ongi kogu point. Käsitsi kirjutamine sunnib meil mõtteid aeglustama ja mitte minema kaasa nende dikteeritud kiirustamise ja rütmiga. See aeglustab meie mõtteid ja seeläbi märkame neid selgemalt. Mõtte kiiruse aeglustamine rahustab ka meie keha ja närvisüsteemi. Selliselt hakkame ka paremini märkama, mis kehas toimub ja oleme veits sunnitud selle ebamugavusega paremini kontakti astuma, mida muidu kiirustades püüame pidevalt vältida.
Kolmandaks, käsitsi kirjutamisel võrreldes klaviatuuril kirjutamisega toimivad meil erinevad aju osa. Käsitsi kirjutamiel oleme neuroloogiliselt ühendatud iga tähe välja kirjutamiseg, ehk oma mõtte paberile panemiega. Oleme rohkem ühenduses väljalaadimisega. Samuti, vasakult paremale füüsiline kirjutamine struktureerivat rohkem mõtteid. Ekraanile vaadates oleme pidevalt visuaalelt stimuleeritud sinisest valgusest, mis mõjutab meie aju toimimist. Paberile kirjutades oleme rohkem ühenduses ka päris maalimaga ja ei saa tehnoloogiatest üleliigset stimulatsiooni, mis omakorda aitab paremini ühenduda oma meele ja kehaga. Samuti on arvutis lihtne tagasi minna ja kirjutatud parandada, peita.
Kirjuta täis vähemalt 3 lehekülge.
See sunnib meid pealiskaudsusest kaugemale. Tavaliselt esimesed 2 lk täituvad igasuguse suvalise mitteolulise jamaga. Esimese kahe lehekülje ajal, võimalik et teema ka mitmeid katseid end kirjutamisel saboteerida ja ümber nurga asjadest kirjtada. Tihti hakkab sügavamaid teemasid pinnale ja paberile tulema alles komanda lehe teisel poolel. Kõik eelnev on aga vaja selleks, et eesolev müra eemaldada. Kuid ka seal võib esile tulla lahendamata teemasid ja taipamisi.
Kokkuvõtteks.
- Saad seda praktikat kasutada milla iganes tunned, et meel on rahulolematult raske. Võid selle integreerida endale ka igapäevaste hommikurutiinide/meditatsiooni hulka.
- Võta 2 tk A4 paberit ja kirjuta käsitsi vähemalt 3lk täis.
- Kirjuta tsensuurita, robstselt ja ilustamata kõik, mis tuleb ja täpselt nii nagu tuleb. Mida ausamalt kirjutad seda parema kontakti saad oma keskmega ja sellega, mis sees rahu ei anna. Seda rohkem selgust lood.
- Ära anna seda kellelegile lugeda. Ja veelgi parem, ära loe ka ise seda uuest üle. See pole harjutuse mõte.
Lisaks lugemiseks:
-> Stressist vabaks hingamist jälgides.
-> Kui oled inglisekeele lugeja ja soovid Morning Pages harjutuse kohta juurde lugeda: How writing 750 words a day could change your life